Malá zahrada se vším všudy


typ dokumentace: studie, částečně prováděcí dokumentace

místo: Horní Počernice

rozloha: cca 300 m2 

rok zpracování: 2018

zpracovatel: Ing. Pavlína Jodasová

koncept:

Tato malá zahrada v sobě skrývá vše, co si majitelé přáli. Chtějí v ní být tak trošku schovaní vůči svému okolí, ale ne za střiženými plůtky, nýbrž tak trošku v divočině. Navrhováno bylo i vstupní oplocení a bylo kompletně přeměněno oproti své původní podobě. Na shodném místě zůstala ve své podstatě pouze brána umožňující přístup na pozemek. Oplocení počítá s prostorem pro schování popelnice, ale zároveň poskytuje i prostor pro úschovu drobného nářadí často používaného v užitkové zahradě, aby se pro něj pořád nemuselo chodit do zahradního domku v zadní části zahrady. Plná část oplocení je zároveň skvěle situována před okna domu a terasu, takže vytváří pohledovou bariéru již z ulice.

Posezení pod pergolou bylo v této zahradě již vybudováno a neměnilo se. Zbytek zahrady však byl ponechán mé tvorbě. Před vysokým oknem do zahrady vznikla malá teráska, která umožní posezení v přední části zahrady a astraktivně tak rozšiří v podstatě pobytovou část domu. Poblíž je navrženo alternativní malé dětské hříště s nepravidelným pískovištěm, plochou pro tee-pee a např. dřevěným kmenem, na kterém mohou děti trénovat rovnováhu. Kolem terasy jsou navrženy převážně trvalkové výsadby s dominantou muchovníku, který má za úkol poskytnout v budoucnosti posezení na terase trochu stínu.

Užitková zahrada  je situována sice proti terase, ale skryta za výsadbami, jelikož na rozhraní užitkové zahrady a okrasného záhonu jsou navrženy větší keře, které plní clonící funkci. Okrasnou výsadbou kolem terasy se však dá projít jak k chodníku, který vede buď k bráně nebo hlavnímu vstupu do domu, dále do zahrady nebo do zahrady užitkové, a to po kamenných šlapácích.

 

zpět na projekty

Nahoru

letem květem

Ing. Pavlína Jodasová
zahradní a krajinářská architektura
zakázková floristika