"Slunečná" zahrada


typ dokumentace: studie, částečně prováděcí dokumentace

místo: Horní Beřkovice
 
rozloha: přes 1550 m2 vč. domu
 
rok zpracování: 2018
 
zpracovatel: Ing. Pavlína Jodasová
 
koncept:

Pracovně je tato zahrada nazvaná jako "slunečná". Nejenže bude slunečná až až, ale taky bude slunečně zářit i bez sluníčka. Ve všech barvách, které může slunce přinést – od žluté po červenou, někdy až do růžova!

Zahrada je uspořádána co možná nejlogičtěji pro provoz v ní. Přestože je svažitá, bylo zde vytvořeno několik rovných ploch, které byly jedním z požadavků v zahradě. Docílilo se jich použitím opěrné zídky, která drží dvě výškové úrovně. Zároveň nebylo zapomenuto na potřebu snadné údržby zahrady, proto zídka plynule nepokračuje přes celou šířku parcely, ale je přerušena a navazuje na ni plynule dosvahovaná část, po které bude moct přejíždět sekačka i do spodní části zahrady.

Aby zídka nebyla osamělým prvkem v zahradě, byla využita i pro prvek koupacího jezírka v zahradě. Tvoří zde rozhraní mezi koupací a čistící částí a výškový rozdíl je využit pro navržení vodního přepadu, který dodá zahradě zvuk padající vody. Zároveň se jistě přiletí osvěžit i nějaký ten hmyzák nebo pták. Zahrada je tak obohacena o „život“. Koupací jezírko bazénového typu je zároveň v přímé návaznosti na terasu u domu. Pod nezastřešenou částí vzniká prostor např. pro lehátka, která po osvěžení v jezírku jistě najdou své využití.

Z terasy můžeme po schodišti vyjít do druhé úrovně zahrady, která je také rovinná. Je zde navržen objekt pergoly, který je zároveň propojen i s objektem zahradního domku tak, aby v zahradě nevznikalo množství roztroušených staveb. Na zahradní domek navazuje trámová pergola sloužící k zavěšení houpačky nebo houpací sítě. Celý objekt je však i zasazen do terénu a vstup do zahradního domku je o 45 cm výše než plocha podlahy v pergole. Pro objekt je navržena zelená střecha, která zajistí pomalý vsak a zadržení dešťové vody a jako bonus je na ni pěkný pohled. Od zahradního domku výše je zahrada plynule svahována tak, aby terén na okrajích pozemku zůstal zachován v původních výškách.

Do jihozápadního rohu pozemku byla navržena užitková zahrada, která tu bude mít dobré světelné podmínky. Navazují na ní výsadby užitkových keřů i malý sad ovocných dřevin. Po obvodu pozemku jsou navrženy výsadby, které jsou tím přírodnější, čím dále od domu se nachází.
 

zpět na projekty

Nahoru

letem květem

Ing. Pavlína Jodasová
zahradní a krajinářská architektura
zakázková floristika